Fabryka benzyny syntetycznej / Synthetic fuel factory

Data wykonania zdjęć: 2003/2004

Fabryka benzyny syntetycznej w Policach

Kiedy w roku 45-m dobiegał koniec wojny oraz koniec okupacji i władzy niemieckiego państwa wojskowego… z pewnością przyczynił się do tego fakt zbombardowania właśnie tego kompletxu - największej w Polsce Fabryki benzyny paliw zaopatrującej wojska niemieckie.

Jak widać do dziś cały obszar, liczący kilka tysięcy ha tworzy obecnie swoisty "park" nijako poprzecinany nieoficjalnymi szlakami turystycznymi. Jeżeli ktoś już planuje tam wycieczkę, to żeby nie przegapić większości interesujących obiektów - wybierze porę roku gdzie drzewa nie ukryją tak całej okazałości "fabryki"; ponieważ cały obszar, wraz z ciekawszymi budynkami jest gęsto nimi porośnięty.

Głównymi atrakcjami są zapewne dwa - trzy najwyższe (jeszcze) budynki - silosy a także schrony przeciw bombowe, licznie rozmieszczone wieżyczki strzelnicze oraz olbrzymie silosy bo byłych zbiornikach na paliwo. Zapuszczając się ścieżką po wierzchołku pierwszego zbiornika kawałek dalej napotykamy następny, i następny... w sumie naliczając ich dobre kilkanaście, różnych rozmiarów i różnej gęstości zalesienia.

Ciekawą atrakcja może być także stacja kolejowa.

Całość obszaru fabrycznego otoczona była podwójnym płotem z ostrokołem pod napięciem, (co można wywnioskować po resztkach ogrodzenia) pewnie po to by uniemożliwić ucieczkę przymusowym robotnikom fabryki..., co tu jeszcze dużo pisać. Miejsce jest na swój sposób wyjątkowe, a obiekty tam znajdujące się stoją zamrożone już prawie 60 lat - a to potrafi wzbudzić, choć odrobinę sentymentu.